Mechatronik CKP - blog o elektryce, pneumatyce, robotyce, automatyce, PLC i mechanice precyzyjnej amatorsko


Witam Was na moim blogu, jestem Piotrek i obecnie chodzę na kwalifikacyjne kursy zawodowe (KKZ) w kierunku technik mechatronik do CENTRUM KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO w Krakowie. Kierunek bardzo ciekawy a materiał bardzo obszerny, dlatego warto mieć podstawy z różnych dziedzin technicznych. Ja mam to szczęście że wcześniej, również na CKP ukończyłem kwalifikacje technik elektryk :) i od kilku lat pracuję jako elektromonter w przemyśle. Co do samego CKP pewnie za jakiś czas napiszę kilka informacji odnośnie tej szkoły, gdyż warto się rozwijać, a takie instytucje bardzo w tym pomagają.

Mój blog będzie to nowość w internecie, gdyż zawód mechatronik jest stosunkowo młodym zawodem i w naszych realiach słabo rozpoznawalnym. Jak podaje wikipedia mechatronika" to technika interdyscyplinarna, której istotą jest dodawanie rozwiązań elektronicznych do mechanizmów w celu uzyskania możliwie najlepszych efektów." Słowo mechatronika po raz pierwszy pojawiło się w Japoni w 1969r. i oznaczało zelektryfikowany mechanizm, w Europie dopiero w połowie lat 80. XX wieku stworzono nową dziedzinę która zapełniła lukę i łączyła inżynierię mechaniczna i elektronikę.

Mechatronikę można dziś określić jako dziedzinę inżynierii, która stanowi połączenie inżynierii mechanicznej, elektrycznej, komputerowej, automatyki i robotyki, służącą projektowaniu i wytwarzaniu nowoczesnych urządzeń.

Źródło: Wikipedia

Gdzie mechatronik może znaleźć zatrudnienie?
Ze względu na szeroką tematykę i interdyscyplinarny charakter zawodu możliwość zatrudnienia mechatronika jest bardzo obszerna. W chwili obecnej większość gałęzi przemysłu wykorzystuje systemy mechatroniczne, które wymagają nadzoru i umiejętnej eksploatacji. Od przemysłu spożywczego, przez wszelkie dziedziny przemysłu produkcyjnego, motoryzacyjnego na wysoce wyspecjalizowanym przemyśle lotniczym kończąc. Gama niezwykle obszerna.

Jest to dziedzina nowa i ciekawa i mam nadzieję że taki też będzie ten blog. Pozdrawiam :)

Zapraszam do polubienia na Facebooka:
https://web.facebook.com/mechatronikckp/

 Subskrybcji YouTube
https://www.youtube.com/channel/UCo8QsuZTt_1HPDHM-rMKwIg

oraz Google + żeby być na bieżąco
https://plus.google.com/u/0/110907996886824083310

Popularne posty